La ANSA a avut loc o consfătuire de lucru cu producătorii și importatorii de cartof
La inițiativa Directorului general interimar, Ela Malai, la ANSA a avut loc o întrunire a producătorilor și importatorilor de cartof, la care au participat și reprezentanții Ministrului Economiei, a laboratoarelor de referință, șefii Direcțiilor de resort de la ANSA.
Participanții acestei întruniri au abordat problemele legate de importul și calitatea cartofilor livrați în rețeaua de comerț din republică. D-a Malai a menționat că misiunea ANSA, conform legislației, ține de asigurarea calității produselor alimentare și în acest sens importului i se acordă o atenție deosebită pentru a nu admite comercializarea produselor neconforme.
În legătură cu unele deficiențe apărute anterior la importul cartofului din Republica Belarus, deficiențe legate de depistarea la tuberculele importate a organismelor supuse carantinei, ANSA, în cadrul întrunirii a acumulat informația și opiniile importatorilor pentru eventualele soluții care vor fi înaintate la o apropiată întrunire cu reprezentanții responsabili de siguranța alimentelor din Belarus.
Serviciul de presă