DTSA Călărași a organizat un seminar pentru medicii veterinari și agenții economici din domeniul zootehniei
Conform Planului Anual de instruire și a Ordinului (cu privire la instruire) eliberat de DTSA Călărași nr 6 din 05.03.2019, în incinta Direcției Teritoriale pentru Siguranța Alimentelor Călărași, a avut loc un seminar de instruire cu tematica ,, Principiile generale de combatere a bolilor infecțioase la porcine . Planul de biosecuritate Raional de combatere a Pestei Porcine Africane’’.
La seminar au participat medicii oficiali, medici veterinari de liberă practică, medicii de laborator și agenți economici cu activitate în domeniu.
O deosebită atenție s-a acordat metodelor de profilaxie și neadmitere a pătrunderii pe teritoriul raionului a Pestei Porcine Africane.
Cunoștințele acumulate la seminar vor fi de folos agenților economici care urmează să le implementeze în activitatea zilnică pe parcursul activității antreprenoriale.